Укрексімбанк видав 60 млн кредиту фірмі, яка підтримує так звану ДНР

Державний Укрексімбанк видав 60 млн доларів кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність на окупованій частині Донеччини (ОРДО), на якій діє за підтримки Росії угруповання ДНР, і сплачує податки окупаційній владі.

Як гарантію повернення цих грошей, під заставу банк узяв об’єкт, цінність та надійність якого сумнівні – адже за нього роками точилася боротьба в декількох юрисдикціях, повідомляє “Радіо Свобода“.

Рішення про кредит банк ухвалив у квітні 2021 року. Відповідно до договору, який отримали у розпорядження журналісти, кредит отримали дві компанії з ТОВ “Оптова мережа 2011” і ТОВ “Славіан”. Власниками обох компаній є Брюховецький. При цьому він же виступає і поручителем за договором.

За даними журналістів, Сергій Брюховецький родом із Горлівки Донецької області. У двотисячних роках Брюховецький був депутатом Горлівської міської ради від Партії регіонів. Зятем Брюховецького є чинний нардеп від ОПЗЖ Федір Христенко, також родом із Донеччини.

“Схеми” з’ясували, що Брюховецький володіє бізнесом в окупованій Горлівці – має компанію “Спец-реммаш”, яка з 11 грудня 2014 року зареєстрована окупантами. Крім того, компанія “Спец-реммаш” є в українському реєстрі юридичних осіб.

Джерелами даних про реєстрацію компанії окупантами “Схеми” назвали незалежних один від одного інформаторів у “фінансових органах” на окупованій території.

У документах Брюховецький значиться співвласником цієї компанії.

 

Компанія “Спец-реммаш” ремонтує обладнання для місцевих шахт. Послуги у неї замовляли такі підприємства: шахта “Комсомолець Донбасу”, “Макіїввугілля”, “Торезантрацит”,
“Шахта імені О.Ф. Засядька”. Вони контролюються терористичною “ДНР”.

За даними розслідувачів, “Спец-реммаш” тільки у 2020 році заробила понад 5 млн руб. (близько 2 млн грн на той час).

Журналісти повідомляють, що за 7 місяців 2021 року компанія “Спец-реммаш” сплатила до бюджету окупаційної адміністрації щонайменше 3,5 млн руб. (близько 1,4 млн грн).

“Схеми” намагалися зв’язатись із Брюховецьким або попросити коментар через його зятя – народного депутата Федора Христенка. Проте на зв’язок він не вийшов.

Кредит від Укрексімбанку Брюховецький отримав на придбання київського ТРЦ SkyMall, за який із 2010 року сперечалися естонський інвестор Хіллар Тедер і київський бізнесмен Андрій Адамовський. При цьому заставою по кредиту є цей самий ТРЦ.

Майновий комплекс ТРЦ неодноразово заарештовували, триває кримінальне провадження, яке веде ДБР у супроводі ОГПУ, а компанія Тедера планує вимагати у держави Україна $750 млн компенсації через Міжнародний інвестиційний суд.

“Як гарантію повернення цього кредиту кредитний комітет погоджується взяти в заставу сам ТРЦ SkyMall, за який роками точаться судові суперечки, який є об’єктом кримінальних проваджень і боротьба за який ведеться у декількох юрисдикціях. Поручителем кредиту виступає бізнесмен із Горлівки, фірма якого сплачує податки окупаційній владі – що за Кримінальним кодексом може бути оцінене як фінансування тероризму”, – резюмують журналісти.

З питаннями про те, як виникла така ситуація, журналісти звернулися до голови правління “Укрексімбанку” Євгена Мецгера. Після цього питання Мецгер перервав інтерв’ю, на журналістів напали співробітники фінустанови, забрали у них апаратуру і намагалися знищити відеозапис інциденту.

Укрексімбанк – третій за обсягом активів державний банк країни. Спочатку він був створений для контролю експортно-імпортних операцій держави, проте пізніше зайняв нішу корпоративного Держбанку, активно кредитуючи бізнес. В останні роки значення Укрексімбанку зросло, оскільки через нього фінансуються багато соціальних проектів – наприклад, «Велике будівництво», програма президента Володимира Зеленського.

Хоча теоретично держбанки повинні бути вільні від впливу центральної влади, на ділі голови правління там змінюються з кожним новим президентом. У 2020 році новим головою банку став земляк Зеленського, банкір з майже 20 роками стажу, Євген Мецгер. Його дружина Юлія – член наглядової ради Приватбанку за президентською квотою. А ще – близька подруга актриси «95 кварталу» Олени Кравець.