Конгресмени представили законопроект, спрямований проти корупційних лазівок у США

Після оприлюднення Документів Пандори двопартійна група конгресменів представила у Палаті представників Конгресу США законопроект, що покликаний покласти край схемам відмивання коштів у США.

Ініціатива отримала назву ENABLERS, що дослівно перекладається як “уможливлювачі” – саме так у Сполучених Штатах називають осіб та компанії, які працюють з клептократами та допомагають їм ховати за кордоном свої гроші, пише Голос Америки.

Наразі у США лише фінансові установи зобов’язані перевіряти законність походження грошей своїх клієнтів. Цього не мають робити ні юристи, ні продавці нерухомості, ні радники з інвестицій, ні бухгалтери чи консультанти. Тож іноземці, які хочуть приховати свої статки, використовують ці лазівки у своїх схемах, – пояснив “Голосу Америки” радник Гельсінської комісії Конгресу Пол Массаро.

“Це надзвичайно – наскільки просто можна купити цих осіб”, – розповів Пол Массаро. – Якби у нас була базова належна перевірка, це було б неможливим”.

Законопроект ENABLERS пропонує запровадити жорсткіші вимоги для перевірок, які мають здійснювати “уможливлювачі”, щоб переконатись, що США не сприяють виведенню брудних грошей із іноземних країн.

Ініціативу представили конгресмени-демократи Том Маліновскі, Стів Коен, а також їхні колеги-республіканці Марія Ельвіра Салазар та Джо Вілсон.

“Якщо ми змушуємо банки повідомляти про брудні гроші, але дозволяємо юристам, спеціалістам з нерухомості та бухгалтерським фірмам закривати на це очі, це створює лазівку, через яку шахраї та клептократи можуть проплисти яхтою. Наш законопроект закриває цю лазівку та заохочує адміністрацію рухатися в тому ж напрямку”, – сказав конгресмен-демократ Том Маліновскі.

“Суперники США, починаючи з Китаю, Ірану та закінчуючи Росією, скористалися американськими уможливлювачами клептократії – недобросовісними юристами, бухгалтерами та іншими, щоб проштовхнути свої брудні гроші в нашу систему, намагаючись підірвати нашу республіку зсередини”, – додав конгресмен-республіканець Джо Вілсон. – “Якщо ми серйозно ставимося до боротьби з диктатурою, нам потрібно, щоб американські професіонали проводили базову перевірку – жоден американець не повинен приймати гроші від членів Комуністичної партії Китаю, іранських мулл, російських олігархів та інших”.

За даними Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ), у розслідуванні Документів Пандори йдеться про 206 схем у 15 різних штатах США і Вашингтоні, а також про щонайменше 22 компанії, що були причетні до відмивання коштів.

Цьогоріч адмінстрація Байдена і Конгрес США визначили боротьбу з міжнародною корупцією пріоритетом своєї роботи.

Серед антикорупційних ініціатив, які раніше ухвалила Палата представників, зокрема є проект REVEAL (викриття – англ.), який дозволяє оприлюднувати інформацію про відмови у американських візах. Він націлений на іноземних громадян, які причетні до корупції та порушень прав людини. Таким чином законодавці пропонують не лише відмовляти корупціонерам у візах, а й називати їх по імені.

Інший законопроект – “Про боротьбу з глобальною корупцією” – вимагає від Державного департаменту класифікувати корумповані країни у спеціальній трирівневій системі. Урядам тих держав, які опиняться в самому низу, загрожуватимуть серйозні санкції. Відтак влада країн з найнижчого рівня, які за оцінкою не прикладають жодних зусиль в боротьбі з корупцією, може бути розглянута для включення у список Магнітського.