Навальний увійшов до трійки фіналістів премії Сахарова парламенту ЄС

Російський опозиціонер Олексій Навальний увійшов до трійки фіналістів премії імені Андрія Сахарова, яку вручають щорічно за свободу думки.

Шорт-лист оголосили голови комітетів Європарламенту із закордонних справ і з розвитку Девід Макаллистер  і Томас Тобе в заяві для ЗМІ в четвер, 14 жовтня, повідомляє DW.

Крім Навального, до трійки увійшли також афганські жінки і болівійський політик Жанін Аньєс. Хто з кандидатів отримав скільки голосів – не розголошують. Голосування за шорт-лист завжди таємне, щоб не вплинути на подальший вибір лауреата. З першої спроби двом комітетам не вдалося визначити всіх фіналістів, тому їм довелося проводити другий тур голосування.

За що Навального висунули на премію Сахарова
Олексія Навального на премію Сахарова висунули найбільша фракція Європарламенту Європейська народна партія (ЄНП) і третя за кількістю депутатів фракція “Оновити Європу” – “За його мужність у боротьбі за свободу, демократію і права людини”. Навального вони назвали “головним політичним опонентом” президента Росії Володимира Путіна. Євродепутати наголосили, що опозиціонер придбав “міжнародну популярність”, організовуючи демонстрації, балотуючись на виборах і виступаючи за “реформи проти корупції в Росії, Путіна і його уряд”. Вони нагадали про отруєння Навального, тюремний термін, який він відбуває в колонії, а також заборону заснованих ним організацій, включаючи Фонд боротьби з корупцією.

Афганських жінок номінували соціал-демократи і “зелені” – друга і четверта за чисельністю фракції Європарламенту. Їх відзначили за “хоробру боротьбу за рівність і права людини”. Висунули 11 жінок, серед них переважно правозахисниці, активістки, а також колишній міністр і репортер.

Жанін Аньєс номінувала фракція Європейських консерваторів і реформістів. У 2019-2020 роках вона була в.о. президента Болівії, зараз знаходиться під арештом.

Вихід Навального і афганських жінок в фінал був очікуваним, тому що їх висунули найбільші фракції Європарламенту. Втім, в 2019 році опозиційний політик не зміг увійти в шорт-лист премії Сахарова, хоча його і висунула ЄНП. Втім, це було ще до його отруєння, арешту і тюремного терміну.

Лауреат премії Сахарова 2021 року стане відомий 21 жовтня – його визначать спікер і лідери всіх фракцій Європарламенту. Вручать нагороду 15 грудня на пленарному засіданні в Страсбурзі.

Премія Сахарова
Премія “За свободу думки”, названа на честь радянського фізика і правозахисника Андрія Сахарова, була заснована Європейським парламентом у 1988 році, її присуджують людям чи громадським організаціям, які відзначилися в справі захисту прав людини і основоположних свобод. Розмір премії становить 50 тисяч євро. У 2020 році премію отримала білоруська опозиція, а в 2018 році – український режисер Олег Сенцов, якого в той час утримували у в’язниці в Росії.