Греція, Єгипет і Кіпр підписали угоду про енергетику з урахуванням інтересів Європи
Греція, Кіпр і Єгипет у вівторок, 19 жовтня, підписали угоду про електроенергію, яка може включати єгипетську сонячну енергію і, можливо, поставляти електроенергію в інші європейські країни.
Протокол був підписаний під час зустрічі прем’єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса з президентами Єгипту Абдель Фаттаха Ель-Сісі і Кіпру Нікосом Анастасіадісом в Афінах.
За словами Міцотакіса, угода стосується “взаємопідключення” сусідів і передачі електроенергії в їх відповідні мережі.
«У міру диверсифікації джерел енергії Єгипет може стати постачальником електроенергії, яка в основному буде вироблятися сонцем, а Греція стане розподільною станцією для Європи», – додав Міцотакіс.
Оголошення зроблено в той час, коли країни Європи зіткнулися з енергетичною кризою, коли ціни на природний газ, нафту і вугілля ростуть.
Ель-Сісі сказав, що угода спрямована на “зміцнення співпраці в галузі енергетики”.
У спільній заяві середземноморські сусіди заявили: “цей взаємозв’язок зміцнює співпрацю та енергетичну безпеку не тільки між цими трьома країнами, але і з Європою”.
“Це буде спосіб передачі значної кількості електроенергії з і в Східне Середземномор’я”, – йдеться в заяві.
Три країни також висловили намір розвідки і транспортування природного газу в регіоні.
Енергетичне співробітництво між країнами Східного Середземномор’я регулярно дратує Туреччину, яка уважно стежить за родовищами нафти і природного газу в регіоні, пише Arab News.
«На жаль, Анкара не розуміє послання часу, і її прагнення на шкоду своїм сусідам, очевидно, становлять загрозу миру в регіоні”, – сказав Міцотакіс.
Напруженість різко зросла в минулому році, коли Туреччина направила дослідницьке судно і невелику військово-морську флотилію для проведення досліджень у водах, які Греція вважає своїми відповідно до договорів.
Пізніше у вівторок Міністерство закордонних справ Туреччини розкритикувало спільну заяву як ще один приклад “ворожої політики” щодо Туреччини і контрольованого Туреччиною Північного Кіпру.
Хоча Анкара підтримала енергетичні проекти, які “розширили співпрацю між країнами регіону”, Міністерство підкреслило, що права та інтереси Туреччини і Північного Кіпру»не повинні ігноруватися цими проектами”.
Кіпр був розділений з 1974 року, коли Туреччина захопила північ у відповідь на переворот, організований підтримуваної Афінами хунтою, яка прагне приєднати острів до Греції.
Незважаючи на спроби в цьому році нормалізувати відносини з Єгиптом після сварки в 2013 році, турецьке міністерство також піддало критиці співпрацю Каїра з Грецією і Кіпром.