Локдауни 2020 роки не зменшили концентрацію парникових газів в атмосфері

Концентрація в атмосфері утримують тепло парникових газів в 2020 році досягла нового рекорду, незважаючи на тимчасове зниження викидів під час пандемії коронавіруса COVID-19.

Про це йдеться в бюлетені, розповсюдженому Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО; спеціалізована установа ООН).

“У 2020 році концентрація вуглекислого газу CO2 досягла 413,2 частини на мільйон, а це 149% від доіндустріального рівня. Концентрація метану склала 262%, а закису азоту (N2O) – 123% від рівнів 1750 року, коли діяльність людини лише тільки почала порушувати природну рівновагу на Землі”, – наголошується в заяві до бюлетеню.

Таким чином, заявляють експерти, тимчасове зниження нових викидів через введені в країнах локдаунов протягом минулого року через пандемію COVID-19 не зробило будь-якого значимого ефекту на рівень концентрації парникових газів в атмосфері або темпи їх зростання.

Крім того, експерти відзначають, що “з урахуванням довгого життя молекул CO2, навіть якщо викиди і будуть різко скорочені до чистого нульового рівня, нинішній рівень температури буде зберігатися протягом ще декількох десятиліть”.

Вони прогнозують, що зростання концентрації парникових газів обернеться для людей не тільки глобальним потеплінням, але ще і зростанням числа екстремальних погодних явищ: спеки, проливні дощі, підвищенням рівня моря і окисленням океану, таненням льоду, і все це призведе до негативних соціально-економічних наслідків .

Генеральний секретар організації Петтері Таалас заявив, що “при нинішніх темпах зростання концентрації парникових газів до кінця століття підвищення температури може значно перевищити цільові показники Паризької угоди в 1,5-2 градуси за Цельсієм вище доіндустріальних рівнів”. “Ми значно відхилилися від курсу”, – додав він, висловивши надію на те, що в ході майбутньої конференції з клімату країни візьмуть на себе нові зобов’язання зі скорочення викидів.

Також експерти попередили, що половину викидів поглинають океани і наземні екосистеми, проте в майбутньому їх здатність виступати “буфером” в боротьбі з підвищенням температур буде знижуватися.

Конференція ООН зі зміни клімату організовується Великобританією та Італією 31 жовтня – 12 листопада 2021 року. Вона відбудеться в Глазго.

Паризька хартія – міжнародний договір, прийнятий в 2015 році, основним завданням якого є утримання приросту глобальної середньої температури нижче 2 градусів за Цельсієм і прагнення обмежити до 1,5 градуса за Цельсієм.