НАЗК анонсувало результати перевірки декларації Зеленського на тлі розслідування Pandora Papers

Національне агентство з питань запобігання корупції завершило перевірку декларації президента Володимира Зеленського після виходу розслідування Pandora Papers про сумнівні офшорні операції його компаній.

Про це глава НАЗК Олександр Новіков заявив в інтерв’ю «НВ».

За його словами, відомство вже завершило перевірку декларації Зеленського, а її результати мають бути оприлюднені цього або наступного тижня. За запитом НАЗК інформацію надало і «Слідство.Інфо», яке здійснювало розслідування, і Зеленський.

«Президент, як і будь-який інший свідомий декларанти, дотримується вимог закону і є зразковим декларантом. Він надав нам усі документи, які стосуються тих компаній, про які йдеться в журналістському розслідуванні», — сказав Новіков.

За його словами, детективи НАЗК, які перевіряли декларацію, зосередилися зокрема на тому, чи міг Зеленський отримувати дивіденди офшорної компанії Maltex Multicapital Corp. після того, як перестав бути її учасником: «Тому що якщо отримував, це може свідчити про порушення».

Нагадаємо, “Студія Квартал 95”, яку очолював Володимир Зеленський, могла створити мережу офшорів у період 2012-2019 років, аби уникнути сплати податків в Україні, йдеться в розслідуванні “Слідства.Інфо”, що є частиною Pandora Papers. Ці фірми могли отримувати десятки мільйонів доларів від Ігоря Коломойського.

Походження та призначення цих грошей потрібно розслідувати в стосунку до можливого незаконного виведення грошей з “Приватбанку”, переконані автори розслідування.

Pandora Papers – це спільний проєкт понад 600 журналістів-розслідувачів із 117 країн світу, який розкриває секретну фінансову діяльність 35 нинішніх і колишніх світових лідерів, а також більш як 330 чиновників та знаменитостей у 90 країнах світу.

Нове досьє продовжує традицію останніх семи років, протягом яких до медіа потрапляли фінансові документи з офшорів: FinCen, Paradise Papers, Panama Papers і LuxLeaks.

Для приховування фінансових операцій фігуранти розслідування використовували фірми, зареєстровані в офшорних юрисдикціях. Це дає змогу уникати сплати податків, підзвітності, накопичувати статки та в окремих випадках – виводити й відмивати незаконно отримані кошти.

Отримані журналістами документи юридичних фірм-реєстраторів офшорів свідчать, що у 2012 році, ще до обрання президентом, Зеленський та його партнери зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі.

В центрі цієї мережі перебувала фірма Maltex Multicapital Corp. Згідно із документами витоку, Maltex була порівну поділена між офшорами Володимира Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів, співзасновників “95-го кварталу”, та сценариста й режисера продуктів студії Андрія Яковлева.

Кінцеві власники офшорної мережі бізнесу майбутнього президента, як випливає з Pandora Papers, могли бути приховані.

Відповідно до документів, на які посилаються журналісти, за три тижні до першого туру президентських виборів 2019 року свою частку в 25% у Maltex Зеленський безоплатно передав своєму бізнес-партнеру та першому помічнику Шефіру.

Він не є державним службовцем, а отже не повинен звітувати про свої статки публічно та заповнювати щорічну декларацію про доходи.

У розслідуванні фігурує фірма Davegra Limited Івана Баканова, друга дитинства Зеленського, ексюриста “95-го кварталу” та нинішнього очільника СБУ. Саме вона була номінальним власником Maltex Multicapital Corp. Компанія Баканова зберігала трастову декларацію. Це документ, що містить список реальних бенефіціарних власників Maltex та розміри їх часток у бізнесі.

Після призначення на посаду голови спецслужби Баканов передав компанію Андрію Яковлеву.

Тобто перше, про що свідчать Pandora Papers, – це те, що бізнес-структури Зеленського могли уникати в період 2012-2019 років сплати податків в Україні. А інформація про їхніх реальних власників була засекречена.

Режисер і сценарист “Кварталу” Андрій Яковлєв, керівник Служби безпеки України Іван Баканов та перший помічник президента Сергій Шефір не надали коментарів журналістам “Слідства.Інфо”.

Борис Шефір – єдиний зі списку ймовірних власників офшорної мережі “95-го кварталу”, хто погодився поспілкуватися з авторами цього розслідування.