Польща може обмежити доступ до кордону з Білоруссю

Польща може обмежити доступ до свого кордону з Білоруссю для співробітників неурядових організацій та журналістів після того, як законодавці відхилили поправки до закону, який набуде чинності після закінчення терміну дії надзвичайного стану, запровадженого через приплив мігрантів із території сусідньої країни.

В умовах надзвичайного стану, оголошеного у прикордонних районах у вересні, туди не допускали представників ЗМІ та благодійних організацій. Опозиція наполягала на тому, що заборона спрямована на приховування фактів порушень прав людини і закликала забезпечити пресі та представникам неурядових організацій безперешкодний доступ до кордону з Білоруссю.

Відповідно до нових правил, міністр внутрішніх справ зможе вводити обмеження на доступ до прикордонної зони після консультацій з головою прикордонної служби. При цьому журналісти та співробітники неурядових організацій можуть бути допущені до відповідних районів на розсуд керівників місцевих відділень прикордонної служби.

Термін дії надзвичайного стану, продовженого до максимально дозволеного терміну три місяці, закінчується сьогодні опівночі.

Уряд заявив, що обмеження були необхідні з міркувань безпеки та для запобігання ескалації протистояння, яке, за словами регіональних держав, може перерости у військовий конфлікт.

Європейський Союз вважає, що Мінськ цілеспрямовано спровокував міграційну кризу на помсту за введені проти неї санкції. Білоруський лідер Олександр Лукашенко звинувачує у нагнітанні гуманітарної кризи Євросоюз.

У п’ятницю верхня палата польського парламенту підтримала поправки, які б забезпечили журналістам і гуманітарним працівникам необмежений доступ до зони відчуження поруч із кордоном, але нижня палата ці поправки відхилила.

Уповноважений з прав людини Польщі розкритикував новий закон, заявивши, що він надає міністру внутрішніх справ право безстроково обмежувати свободу пересування та доступ людей до інформації про те, що відбувається на кордоні.

Хоча ситуація на кордоні дещо стабілізувалася в порівнянні з серединою листопада, коли польські сили безпеки обстріляли з водомета мігрантів, що кидалися в них камінням, але вночі групи людей, як і раніше, роблять спроби прорватися через прикордонне загородження з колючого дроту.

Польська прикордонна служба повідомила, що у понеділок було зафіксовано 134 спроби перетину кордону з території Білорусі.