Блінкен: На кону стоїть щось більше, ніж навіть Україна

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що нинішній конфлікт між Росією та Заходом – це «щось більше, ніж навіть Україна», оскільки Москва намагається кинути виклик усталеному міжнародному порядку.

В інтерв’ю Wall Street Journal Блінкен висловив сподівання, що відеоконференція президента США Джо Байдена та його російського колеги Володимира Путіна, що відбулася у вівторок, «вплине на розрахунки президента Путіна».

Згідно з нещодавніми оцінками американської розвідки, Кремль може розпочати наступ за участю до 175 тисяч військовослужбовців, розміщених у різних місцях біля кордону з Україною.

Телекомпанія CNN повідомила, що Росія розмістила біля кордонів України стільки сил, техніки та запасів, у тому числі палива, що цього вистачить для затяжного конфлікту.

«Я думаю, що ясність, з якою президент виклав не лише наші побоювання, а й наслідки, а також правильніший шлях уперед, має знайти відгук у президента Путіна», – сказав глава американської дипломатії.

Росія також вимагає від Заходу гарантій безпеки, які не дозволять НАТО приймати до альянсу нових членів, таких як Україна.

Проте Блінкен зауважив, що саме це і виводить нинішнє протистояння за межі питання про саму Україну.

«Ми дуже чітко дали зрозуміти, що двері НАТО залишаються і залишатимуться відчиненими для тих, хто прагне членства і може відповідати критеріям, – зазначив держсекретар. – У певному сенсі це говорить про те, що на кону стоїть щось більше, ніж навіть Україна, і це справді торкається основних принципів того, як функціонує чи має функціонувати міжнародна система».

«Ми ясно дали зрозуміти, що вважаємо неприйнятним, коли одна країна намагається вказувати іншій, яким має бути її вибір, у тому числі щодо того, з ким їй вступати в асоціації, – продовжив держсекретар. – Зміна кордонів силою неприйнятна, оскільки вона підриває всю міжнародну систему, порядок, заснований на правилах, в які ми вкладалися, за яким ми живемо, і який, як ми вважаємо, зробив великий внесок у просування миру та безпеки. І якщо ці основоположні принципи заперечуватимуться, і це відбуватиметься безкарно, це підірве всю систему. Ось чому це щось більше, ніж Україна».

Але якщо Росія має занепокоєння у сфері безпеки, «вони завжди можуть висловити їх, і ми завжди готові обговорити їх», запевнив Блінкен.

Держсекретар зазначив, що подальша військова допомога США Україні, її характер і масштаб залежатимуть «від того, що робить чи не робить Росія у плані продовження ескалації, у плані вчинення нових актів агресії проти України».