США та Росія: відсутність оптимізму щодо перспектив женевської зустрічі

Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив журналістам, що попередні переговори з високопоставленим американським дипломатом, що відбулися в Женеві ввечері в неділю, були «складними, але діловими».

Про це повідомили російські інформагентства.

У понеділок російські та американські дипломати проведуть переговори у цьому швейцарському місті на тлі побоювань щодо нарощування російських військ поблизу України. Москва сподівається одержати від Заходу гарантії безпеки.

«Розмова була складна, вона не може бути легкою. У принципі, ділова. Я думаю, що завтра час не витрачатимемо даремно», – наводить «Інтерфакс» слова Рябкова після його першої зустрічі із заступником держсекретаря Венді Шерманом напередодні офіційних переговорів у понеділок.

При цьому раніше Рябков і держсекретар США Ентоні Блінкен не висловили особливого оптимізму щодо перспектив майбутніх переговорів, на яких обговорюватимуться великомасштабна концентрація російських військ біля кордонів України та російські вимоги до Заходу щодо гарантій безпеки.

“Дуже складно побачити реальний прогрес в умовах ескалації, коли Росія приставила пістолет до голови України, розмістивши 100 тисяч військовослужбовців біля її кордонів”, – заявив Блінкен у програмі “Цього тижня” на каналі АВС.

«Ми вислухаємо занепокоєння Росії з приводу військових навчань НАТО у Центральній та Східній Європі, – сказав Блінкен. – Їм доведеться вислухати наші щодо 100 тисяч російських військовослужбовців, зосереджених біля східних кордонів України».

Російське державне інформагентство «РІА Новини» навело слова Рябкова, який припустив, що дипломатичні зусилля можуть припинитися після однієї зустрічі.

За його словами, такий сценарій можливий, і в американської сторони «не має бути жодних ілюзій щодо цього».

«Не думаю, що ми станемо свідками якихось проривів наступного тижня», – сказав Блінкен, виступаючи у програмі «Положення в країні» на каналі CNN.

«Зрештою, це залежить від президента Росії Володимира Путіна», – додав він.

За словами Блінкена, саме дії Путіна щодо нарощування військ біля кордонів України наближають те, чого, як заявляє російський лідер, він не хоче, а саме посилення конфлікту зі США та їхніми союзниками.

Блінкен повторив попередження США щодо запровадження жорстких економічних санкцій проти Москви у разі її нового вторгнення в Україну.

“Ми рішуче виступаємо за дипломатичне рішення, але це залежить від Росії”, – заявив Блінкен у програмі “Цього тижня” на каналі АВС.

За його словами, простір для переговорів про військові навчання в Європі та відновлення обмежень на озброєння в Європі є.

При цьому глава американської дипломатії заявив, що Росія не може порушувати кордони інших країн або диктувати, чи НАТО може задовольнити прохання України про вступ до західного військового альянсу. За його словами, 60 відсотків українців підтримують вступ країни до НАТО.

Росія заявляла, що не планує вторгатися в Україну, і вимагала припинити розширення НАТО, а також не проводити військові навчання альянсу в країнах Центральної та Східної Європи, які вступили до нього після 1997 року.

США та НАТО заявили, що багато російських пропозицій неприйнятні.

Крім виступів Блінкена у недільних ток-шоу, високопосадовець адміністрації Байдена на умовах анонімності виклав позицію США на переговорах з Росією.

«Головні загрози європейській безпеці в останні два десятиліття походили від Росії та союзних їй сил, – заявив співробітник. – Росія двічі вторгалася та окупувала сусідні країни. Вона втручалася у величезну кількість виборів, включаючи наші».

«Вона застосовувала хімічну зброю для скоєння вбивств і порушувала основоположні договори про контроль над озброєннями… Тому будь-яка серйозна розмова з Росією про європейську безпеку має торкатися цих питань», – додав співробітник адміністрації.

За словами співробітника адміністрації, США не хочуть обмежувати варіанти появи нових членів НАТО.

«Росія не повинна вказувати іншим країнам, з ким їм вступати в альянси, – сказав співробітник. – Ці рішення можуть приймати лише ці країни та НАТО».

При цьому співробітник адміністрації сказав, що США готові обговорювати можливість обмеження військових навчань та розгортання ракет у регіоні кожною стороною.

Перший заступник держсекретаря США Уенді Шерман на зустрічі із заступником міністра закордонних справ Сергієм Рябковим у Женеві зазначила, що Вашингтон підтримує принцип, згідно з яким країни мають самостійно обирати, до яких союзів вступати.

Після зустрічей у Женеві Росія також проведе переговори з НАТО у Брюсселі у середу та в ОБСЄ у Відні у четвер.