У Женеві завершилися американсько-російські переговори щодо стратегічної стабільності

У Женеві завершилася американсько-російська зустріч у рамках Діалогу щодо стратегічної стабільності. Про це повідомив Держдепартамент США.

На фото: Венді Шерман та Сергій Рябков у Женеві. 10 січня 2022 р.

Заступниця держсекретаря США Венді Шерман, яка очолює американську делегацію на переговорах, заявила, що розмова в Женеві була серйозною, діловою і відвертою.

За її словами, влада США не погоджується з обмеженнями на прийом нових країн до НАТО.

“Ми нікому не дозволимо припинити політику відкритих дверей до НАТО, яка завжди була центральною для альянсу”, – сказала вона.

Шерман заявила, що США не мають наміру приймати будь-які рішення щодо ситуації в Україні без попередніх консультацій з керівництвом країни.

За її словами, Росія та США на переговорах у Женеві обговорили питання про військові навчання в Європі.

Шерман наголосила, що сторони обговорили “шляхи встановлення взаємних обмежень на масштаби військових навчань у Європі та підвищення прозорості цих навчань на взаємній основі”.

“На нашу думку, це також стане темою обговорення на засіданнях Ради Росія – НАТО цього тижня”, – додала Шерман, яка очолювала американську делегацію.

Вона заявила, що США ухвалять фінансові санкції щодо ключових російських інститутів у разі вторгнення РФ в Україну.

Заступник держсекретаря США впевнена, що повернення російських збройних сил від кордону Росії та України до казарм стало б доказом відсутності планів щодо потенційного вторгнення Росії на Україну.

Відповідаючи на запитання про те, чи Москва тепер робитиме кроки з деескалації ситуації на російсько-українському кордоні, вона заявила: “Я не думаю, що ми знаємо відповідь на це питання”.

“Вони можуть довести, що у них немає наміру вторгатися в Україну, шляхом повернення військ до казарм, або розповісти нам, які навчання проводяться і яка їхня мета”, – сказала Шерман.

Вона також зазначила, що представники адміністрації США мають намір провести додаткові переговори з російським урядом за підсумками низки присвячених питанням безпеки зустрічей, які відбуваються цього тижня.

“Ми уважно вивчимо всі ці дискусії з безпеки, які пройдуть цього тижня. Ми проаналізуємо їх усі. Я очікую, що з огляду на все це, обговоривши ці питання з нашими партнерами та союзниками в НАТО, в ОБСЄ, ми потім проведемо подальші переговори з російським урядом та ухвалимо рішення про найкращий шлях просування вперед”, – сказала Шерман.

У свою чергу заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков за підсумками переговорів із делегацією США щодо гарантій безпеки в Женеві заявив, що Москві потрібні залізобетонні гарантії, що Грузію і Україну не приймуть до альянсу.

На прес-конференції Рябков зазначив, що загалом прогресу на переговорах із США в Женеві на тему нерозширення НАТО прогресу досягнуто не було.

При цьому через дії альянсу РФ доводиться посилювати навчально-тренувальну діяльність на своїй території. Але питання нерозширення НАТО – ключове для нацбезпеки Росії.

Він також заявив, що Росія не має жодних планів щодо нападу на Україну.

Також Рябков зазначив, що всі заходи щодо бойової підготовки військ здійснюються в межах російської території. Але немає жодних підстав для того, щоб побоюватися “якогось ескалаційного сценарію”.

Також він зазначив, що РФ думатиме про подальші кроки щодо гарантій безпеки лише після переговорів по лінії НАТО та ОБСЄ 12 та 13 січня. Він сказав, що найближчими днями буде ясно, чи відбудеться наступний раунд переговорів із американською стороною щодо гарантій безпеки. Якщо нова зустріч зі Сполученими Штатами буде погоджена, вона пройде в короткі терміни.

Рябков також заявив, що РФ може дати військову відповідь на розгортання НАТО стратегічних озброєнь середньої та малої дальності у Європі.

Загалом Рябков зазначив, що “гра з вогнем” не на користь Вашингтона. За його словами, потрібні радикальні зміни у відносинах РФ, США та НАТО. До Женеви російська делегація прибула для того, щоб “це все це не зайшло в глухий кут”.

“Потрібні радикальні зміни самої канви наших відносин”, – додав заступник міністра.

Також Рябков зазначив, що США, відмовляючись від нерозширення НАТО, недооцінюють серйозність ситуації.

Переговори в Женеві, які пройшли у форматі Діалогу зі стратегічної стабільності США-Росія, стали першим раундом дискусій. Їх мета – пошук шляхів деескалації у Європі.

Діалог відбувається на тлі зосередження російських військ біля кордонів України, про що іноземні ЗМІ повідомляли ще з кінця жовтня.

Також причиною переговорів став ультиматум Кремля про “гарантії безпеки” у Європі. Зокрема, Росія пропонує НАТО відмовитися прийняти Україну до Альянсу, а також не створювати військових баз на території країн колишнього СРСР.

З американського боку заперечили готовність обговорювати такі вимоги.

10 січня генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору Єнс Столтенберг наголосив, що НАТО не піде на компроміси з РФ щодо майбутнього членства України в Альянсі.

12 січня запланований другий раунд спілкування з РФ у межах засідання Ради НАТО-Росія в Брюсселі.

Наступного дня, 13 січня переговори з російською стороною мають пройти у форматі Постійної ради ОБСЄ у Відні.