Ракета Маска вивела український супутник на орбіту

Американська важка ракета-носій Falcon 9 у четвер успішно вивела на орбіту 105 мінісупутників, повідомила компанія-розробник SpaceX.

Трансляція відбулась на Youtube-каналі SpaceX.

“Циклограма виведення супутників завершена”, – йдеться в повідомленні.

За даними Державного космічного агентства, Falcon 9 виводить у космос також український супутник “Січ-2-30”.

Запуск у рамках місії Transporter 3 було здійснено о 10:25 за часом Східного узбережжя США із 40-го стартового комплексу на космодромі на мисі Канаверал (Флорида).

Приблизно через півтори години ракета вивела на сонячно-синхронну орбіту 105 малих космічних апаратів майже 30 операторів із двох десятків країн світу. Вага кожного не перевищує 200 кг. Вартість запуску для одного мінісупутника становить $1 млн.

При цьому через 8 хвилин 27 секунд після старту перший багаторазовий ступінь ракети-носія SpaceX, який використовували для запусків уже вдесяте, здійснив керовану вертикальну посадку на космодромі на мисі Канаверал.

Крім того, спеціальні рятувальні судна SpaceX мали виловити з Атлантики дві стулки обтічника головної частини ракети, які після відділення спускалися на парашутах.

Десять років космічна галузь України перебувала у кризі. Останній свій супутник – Січ-2 – країна відправила на орбіту в серпні 2011 року за допомогою ракети-носія Дніпро-1, який тоді виготовляли на Південмаші з залученням російських компаній.

Запуск відбувся на базі в Оренбурзькій області Росії. Вже у грудні 2012 року зв’язок з супутником втратили.

Пізніше з’ясувалося, що проблема виникла через елемент живлення російського виробництва. Таким чином Січ-2 пропрацював лише трохи понад рік з тих п’яти, на які очікували розробники.

Відтоді Україна більше не мала супутників на орбіті.

Після початку війни на Донбасі 2014 року співробітництво з Росією в аерокосмічній сфері припинилося, одночасно українська аерокосмічна промисловість залишилася без низки російських компонентів, важливих для виробництва супутників. Також під контролем Росії в Євпаторії опинився Центр управління і випробування космічних засобів разом з обладнанням, яке використовувалося для управління супутником Січ-2.

Ганьбою і судовими процесами завершилася історія з розробкою телекомунікаційного супутника Либідь, на який Україна взяла в Канади кредит у 292 млн доларів. Українці так і не побачили цей супутник в роботі.

У 2014 та 2017 роках запускали лише малі дослідницькі наносупутники PolyITAN (вагою 1-2 кг), розроблені науковцями Київського політехнічного інституту.