Вчені в США відкрили моноклональні антитіла, що нейтралізують Омікрон

Медики зі США виділили антитіла, що нейтралізують Дельта-, Бета- і Омікрон-варіанти коронавірусу.

Препринт дослідження опубліковано на MedRxiv.

“Наші дослідження показали, що антитіла NE12 навіть у невеликій концентрації однаково ефективно нейтралізують як перші різновиди коронавірусу, так і Дельта-, Альфа- і Омікрон-варіанти. Аналогічно антитіло NA8 активно з’єднується із частинками Бета- і Омікрон-штамів SARS-CoV-2”, – сказано в публікації.

У структурі Омікрону виділяють 37 найважливіших мутацій, які помітно змінили оболонку вірусу. У цьому зв’язку збудник COVID-19 став менш вразливим майже для всіх відомих моноклональних антитіл, що знизило ефективність усіх існуючих вакцин.

Американські медики під керівництвом Патриції Фарчі з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) у Бетесді (США) створили для вирішення проблеми методику, що дозволяє швидко виділяти і розмножувати антитіла до коронавірусу із зразків крові пацієнтів, а також оцінювати їхню ефективність.

Зокрема, вчені вилучили з імунних клітин 12 пацієнтів нитки ДНК і вставили їхні ключові ділянки в геном бактеріофага, щоб у його білковій оболонці почали з’являтися фрагменти антитіл. Вони підготували кілька сотень різновидів подібних вірусів, розмножили їх і простежили за тим, чи з’єднуватимуться вони із фрагментами оболонки коронавірусу.

Такий підхід дозволив Фарчі і її колегам виявити одразу два десятки раніше невідомих антитіл до коронавірусу і вивчити їхні властивості, зокрема характер взаємодій цих молекул з різними штамами коронавірусу. Як виявилося, одразу два відкритих ними антитіла, які отримали імена NE12 і NA8, дуже ефективно нейтралізували частки штаму Омікрон, як і інших варіантів коронавірусу.

Потім вчені провели дослідження на хом’яках і з’ясували, що обидві ці молекули перевершують усі існуючі препарати на базі моноклональних антитіл, офіційно схвалені ВООЗ і регулюючими органами окремих країн світу для лікування COVID-19. Це було характерно не тільки при боротьбі зі штамом Омікрон, на який більшість існуючих антитіл не діє, але й при взаємодії із частинками Дельта-, Альфа- і Бета-варіацій коронавірусу.

Тепер вчені сподіваються, що відкриття цих молекул призведе до створення нових ліків від COVID-19, здатних захищати організм пацієнтів від розвитку тяжких форм коронавірусної інфекції при зараженні Омікрон-варіантом та іншими різновидами коронавірусу.