США займуться збиранням та аналізом доказів військових злочинів росії в Україні

Державний департамент США оголосив про запуск нової програми зі збору та аналізу доказів військових злочинів та інших злодіянь, які вчинили російські військові в Україні.

Таким чином Сполучені Штати продовжать реалізацію своїх зусиль щодо притягнення Москви до відповідальності за дії в Україні.

У заяві Державного департаменту йдеться, що Програма спостереження за конфліктом (Conflict Observatory) займеться документуванням, перевіркою та розповсюдженням свідоцтв із відкритих джерел про дії, вчинені Росією в Україні. Звіти та аналітика публікуватимуться на веб-сайті нової програми.

Раніше президент Джо Байден звинуватив Росію в тому, що він назвав «серйозними військовими злочинами», скоєними в Україні, і наголосив на своїй рішучості притягти Москву до відповідальності за розв’язання найбільшого військового конфлікту в Європі з часів Другої світової війни.

Київ звинуватив Москву у звірствах та жорстокості щодо цивільного населення під час вторгнення та заявив про те, що на території країни могло бути скоєно понад 10 тисяч потенційних військових злочинів.

Росія заперечує атаки на мирних жителів і запевняє, що свідчення звірств, скоєних російськими військовими, були інсценовані.

Державний департамент заявив, що в рамках нової програми, на запуск якої спочатку планується витратити 6 млн доларів, аналізуватиметься і збиратиметься інформація, включаючи супутникові знімки та повідомлення, що розповсюджуються в соціальних мережах.

“Ця нова програма спостереження за конфліктом реалізується в рамках цілої низки зусиль США як на національному, так і на міжнародному рівнях, спрямованих на те, щоб Росія в майбутньому понесла відповідальність за свої жахливі дії”, – йдеться у заяві Держдепартаменту.

Програма здійснюватиметься спільно з компанією Esri, що займається географічними інформаційними системами, Лабораторією гуманітарних досліджень Єльського університету, Смітсонівською культурною ініціативою з порятунку та компанією PlanetScape Ai, повідомив Державний департамент.

Офіційний представник Державного департаменту Нед Прайс заявив, що Сполучені Штати використовують різні механізми для збирання та документування доказів потенційних військових злочинів та злочинів спільно з відповідними прокуратурами, державними установами та організаціями.

Прайс додав, що нова програма буде ділитися своїми висновками з громадськістю та владою у відповідних юрисдикціях, у тому числі в Україні та, можливо, у Сполучених Штатах, «щоб прокуратура потенційно могла порушувати кримінальні справи на основі матеріалів», опублікованих у рамках програми.

У п’ятницю український суд провів попередні слухання у першій справі про військові злочини, пов’язані з вторгненням Росії: взятому в полон російському військовослужбовцю висунуто звинувачення у вбивстві 62-річного мирного жителя.