Україна отримала статус кандидата в ЄС

Європейська рада надала Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу. Це рішення одноголосно підтримали всі лідери ЄС під час саміту у Брюсселі 23 червня.

Про це повідомив президент Європейської ради Шарль Мішель.

“Є угода. Європейська рада щойно ухвалила рішення про надання Україні та Молдові статусу кандидата в члени ЄС. Історичний момент”, – написав він у твіттері за результатами саміту.

Саміт, на якому вирішувалось питання, розпочався в четвер, 23 червня. За надання Україні кандидатства проголосували представники усіх 27 країн Євросоюзу.

“Це вирішальний момент для Європейського Союзу. Це геополітичний вибір, який ми зробимо сьогодні”, – заявив перед голосуванням голова Європейської Ради Шарль Мішель.

Разом із позитивною рекомендацією щодо кандидатства України Єврокомісія оприлюднила перелік умов, які необхідно виконати для збереження статусу та подальшого просування шляхом євроінтеграції.

Відповідно до цих вимог українська влада має:

  • впровадити законодавство щодо процедури відбору суддів Конституційного суду;
  • завершити відбір кандидатів у члени Вищої ради правосуддя та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • посилити боротьбу з корупцією, призначити нових керівників Спеціальної антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро;
  • забезпечити відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам FATF;
  • запровадити антиолігархічний закон;
  • ухвалити закон про ЗМІ, який наблизить Україну до європейського законодавства;
  • завершити реформу законодавства щодо захисту нацменшин.

Україна планує виконати поставлені ЄК умови до кінця 2022 року.

Після отримання кандидатства слідує етап переговорів між країною-претендентом і членами Євросоюзу. Саме обговорення поділено на 35 розділів – щодо основних законів, прав та обов’язків, які об’єднують усіх учасників блоку.

Тільки після їх послідовного схвалення та впровадження реформ можливе підписання договору про членство. Він має бути схвалений, Радою ЄС, окремо парламентами кожної країни Євросоюзу та більшістю голосів Європарламенту.

Стандартна процедура вступу до ЄС для держав-кандидатів триває від кількох років до десятиріч.

Україна направила заявку на членство в Євросоюзі майже відразу після повномасштабного російського вторгнення, попросивши застосувати спеціальну прискорену процедуру, однак потім українська влада перестала акцентувати на цьому увагу.

Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Європейський Союз має полегшити вступ нових членів.

Прем’єр Угорщини Віктор Орбан закликав усунути бюрократичні перешкоди для вступу України до ЄС.