Парламент Болгарії зняв вето з переговорів щодо вступу Північної Македонії до ЄС

Парламент Болгарії у п’ятницю, 24 червня, схвалив початок переговорів між Євросоюзом та Північною Македонією щодо вступу до ЄС.

“За” проголосували 170 депутатів, 37 висловилися “проти”, 21 парламентарій утримався. Таким чином, Болгарія може найближчими днями зняти блокаду переговорів, яку ввів своїм вето уряд країни в 2020 році, одночасно блокувавши і переговори про вступ Албанії до ЄС.

Рішення парламенту Болгарії містить низку умов, серед яких – захист прав болгарської меншини в Північній Македонії шляхом конституційних поправок, а також зобов’язання Скоп’є підтримувати добросусідські відносини з Болгарією. Цей компроміс було запропоновано Францією, яка нині головує у ЄС. Поки що невідомо, чи погодиться уряд у Скоп’є на ці умови. Прем’єр-міністр Північної Македонії Дімітар Ковачевскі у повідомленні у Facebook у четвер назвав їх “неприйнятними”.

У Брюсселі 23 червня відкрився черговий саміт ЄС, на якому було обговорено перспективу вступу до ЄС України та Молдови, а також балканських країн. В результаті Україна та Молдова набули статусу кандидата в ЄС. У той же час Німеччина, Австрія, Хорватія та Словенія закликали не забувати про балканські країни, які чекають на початок процедури приєднання до Євросоюзу вже багато років.

Північна Македонія отримала статус кандидата в ЄС у 2005 році, Чорногорія – у 2010-му, Сербія – у 2012-му та Албанія – у 2014 році.