ООН: війна в Україні може сприяти зростанню наркобізнесу

Війна в Україні може призвести до процвітання незаконного виробництва наркотиків, у той час як майбутнє опіумного ринку залежить від долі, охопленого кризою Афганістану, попередила ООН у понеділок.

Досвід Близького Сходу та Південно-Східної Азії показує, що зони конфліктів можуть бути «магнітом» для виробництва синтетичних наркотиків, які можуть виготовлятися будь-де, йдеться в щорічній доповіді Управління ООН з наркотиків та злочинності (УНЗ ООН).

«Ефект може бути сильнішим, коли зона конфлікту знаходиться поблизу великих споживчих ринків», – наголошується у доповіді.

УНП ООН зазначає, що кількість ліквідованих амфетамінових лабораторій в Україні зросла з 17 у 2019 році до 79 у 2020 році. Останній показник є найвищим серед усіх країн світу у 2020 році.

Управління зазначило, що можливості України щодо виробництва синтетичних наркотиків можуть зрости в міру продовження війни.

У зонах конфлікту “поліція не ходить і не припиняє роботу лабораторій”, заявила експерт УНП ООН Анджела Ме.

У доповіді також наголошується, що конфлікт може змінити та порушити маршрути перевезення наркотиків, при цьому є дані, що з початку 2022 року обіг наркотиків в Україні скоротився.

Ситуація в Афганістані, де у 2021 році вироблялося 86 відсотків світового обсягу опіуму, визначатиме розвиток ринку опіатів, зазначається у доповіді.

Укладачі доповіді висловили припущення, що гуманітарна криза в країні може стимулювати незаконне вирощування опіумного маку навіть після того, як влада Талібану заборонила цю практику у квітні.

«Зміни у виробництві опіуму в Афганістані вплинуть на ринки опіатів практично у всіх регіонах світу», – заявили в ООН.

За оцінками УНП ООН, у 2021 році 284 мільйони людей, або кожен 18 жителів планети віком від 15 до 64 років, вживали наркотики.

Це на 26 відсотків більше, ніж у 2010 році, і зростання населення лише частково пояснює цю зміну.

Виробництво кокаїну зросло до 1982 тонн 2020 року, поставивши новий рекорд.

За словами Ме, хоча більшість споживачів наркотиків – чоловіки, жінки активно використовують стимулятори амфетамінового типу та недостатньо представлені в системі лікування.

«Для них це подвійна стигма. Звернутися по лікування – значить розкритися, – сказала Ме. – Ми видали рекомендації щодо безпеки та організації прийому дітей у центрах».

Доповідь УНП ООН була заснована на інформації, отриманій від держав-членів ООН, від власних джерел, а також у результаті аналізу інституційних доповідей, ЗМІ та відкритих джерел.