ООН: у переговорах про зняття блокади українських портів настав “момент істини”

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш повідомив лідерам країн “Великої сімки”, що його переговори про зняття блокади українських портів на Чорному морі досягли “моменту істини”, і попередив про важкі наслідки, якщо найближчим часом між Україною та Росією не буде досягнуто згоди.

Команда ООН уже кілька тижнів веде переговори з Росією та Україною, щоб зерно та добрива обох сторін потрапили на міжнародний ринок.

Гутерріш сказав, що існує рамкова угода, згідно з якою українське зерно вивозитиметься з трьох контрольованих Україною портів, включаючи Одесу, за згодою Росії, без необхідності розмінування інших портів, яку раніше вважали за необхідне.

Очікується, що судна із зерном пройдуть через Чорне море у бік Туреччини за позначеними безпечними маршрутами, а нагляд за операцією спільно здійснюватиметься Україною, Росією, Туреччиною та ООН.

Україна задовольнила вимогу Росії про перевірку суден у турецьких водах щодо наявності зброї, перш ніж вони прибудуть в українські порти.

Окремі переговори з Росією були зосереджені на тому, щоб ЄС дав гарантії, що щодо експорту зерна з Росії не вводитимуть санкції і надаватиметься страховка.

Відкриття морських шляхів має вирішальне значення, оскільки альтернативні перевезення залізницею через Польщу або румунські порти не можуть забезпечити нормальні обсяги експорту українського зерна в 5 млн тонн на місяць.

Наразі в Україні зберігається 25 млн тонн кукурудзи, соняшникової олії, пшениці та іншої сільськогосподарської продукції.

За перші 22 дні червня країна експортувала 1,11 млн. тонн зерна, що на 44% менше, ніж за той же період 2021 року.