Шотландія запланувала на осінь 2023 консультативний референдум про незалежність

Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен у вівторок оголосила, що консультативний референдум про незалежність Шотландії планується на 19 жовтня 2023 року, повідомляють британські ЗМІ.

Питання, винесене на референдум, звучатиме так само, як на голосуванні 2014 року: “Чи має Шотландія стати незалежною країною?”

При цьому британські ЗМІ зазначають, що консультативний референдум не має такої ж сили, що звичайний референдум, він є лише першим кроком для можливого ухвалення подальших політичних чи законодавчих рішень щодо винесеного на голосування питання.

Так, якщо більшість жителів Шотландії проголосують за незалежність, це не означатиме, що Шотландія відразу ж стане незалежною країною. У цьому випадку після референдуму відповідний законопроект буде винесено на розгляд парламентів Великої Британії та Шотландії.

Стерджен зазначила, що вона “готова і хоче” розпочати переговори з британським урядом щодо термінів та умов проведення референдуму. Вона додала, що планує пізніше у вівторок написати прем’єру Великобританії Борису Джонсону листа, в якому вона порушить питання проведення нового референдуму.

2014 року в Шотландії вже пройшов референдум про незалежність. Тоді понад 55% шотландців проголосували за те, щоб залишитись у складі Великобританії. Стерджен зазначала раніше, що тепер потрібний новий референдум. Вона це мотивує зокрема тим, що Великобританія вийшла з ЄС, і тому шотландцям тепер потрібно вирішити, чи варто в цій ситуації залишатися у складі Сполученого Королівства.