ЄК вважає зміни у судовій системі Польщі недостатніми

Європейська комісія (ЄК) вважає нещодавні зміни у судовій системі Польщі недостатніми, щоб усунути сумніви щодо дотримання стандартів правової держави.

У ході розгляду в Європейському суді в Люксембурзі виконавчий орган ЄС дав зрозуміти, що, згідно з початковим аналізом, спірні положення розкритикованої раніше судової реформи не були скасовані, пише німецьке інформагентство dpa у середу, 29 червня.

Зокрема, за даними ЄК, як і раніше, викликає занепокоєння надання палаті з надзвичайного контролю та громадських питань Верховного суду Польщі виключної компетенції у прийнятті рішень з питань, що стосуються незалежності судової системи.

Після ухвалення нового закону про Верховний суд, який ліквідує його дисциплінарну палату, уряд Польщі розраховував отримати доступ до фінансування ЄС у рамках плану відновлення економіки країни після пандемії COVID-19 на 35 млрд євро. Єврокомісія вже кілька місяців блокує надання коштів, оскільки бачить серйозні недоліки у польській судовій системі.

Система польської юстиції розбудовується з 2015 року. Зокрема, було прийнято закони про реорганізацію Верховного суду та Національну раду юстиції. Міністру юстиції передані повноваження призначати та ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Крім того, у 2018 році було створено дисциплінарну палату для членів Верховного суду Польщі, яка відповідає за застосування дисциплінарних норм проти суддів аж до усунення їх з посади.

Натомість дисциплінарної палати Верховного суду тепер з’явиться палата професійної відповідальності. З усіх суддів буде відібрано 33 особи, з яких президент обере 11 суддів до складу палати професійної відповідальності терміном на п’ять років. Судді дисциплінарної палати зможуть перейти до іншої палати чи піти у відставку.