США можуть надати Україні 4,5 млрд дол у найближчі тижні

Уряд США планує надати додаткові 4,5 млрд бюджетної підтримки Україні вже найближчими тижнями за умови підтримки Конгресу, заявив заступник помічника адміністратора Агентства з міжнародного розвитку США Марк Сімаковські.

“З лютого, за щедрої підтримки Конгресу, США надали 4 мільярди доларів прямої бюджетної підтримки урядові України, більше ніж будь-який інший донор в світі. Ми також працюємо з Конгресом, щоб надати ще 4,5 млрд доларів в найближчі тижні прямої бюджетної підтримки”, – сказав Сімаковські, виступаючи на події Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні, пише Голос Америки.

“Допомога Україні має забезпечити не тільки здатність протистояти російській агресії, але і можливість вийти з цієї кризи більш потужною, суверенною і більш інтегрованою до європейських установ та ЄС”, – заявив Сімаковські.

Загалом в рамках пакету допомоги Україні обсягом 40 мільярдів доларів, схваленого президентом США Джо Байденом, 8,5 млрд дол планується на економічну підтримку України, з яких 4 млрд дол вже надано, йдеться в повідомленні Мінфіну США.

Російська війна завдала болючого удару по економіці України. Цього року, за оцінками МВФ, українська економіка скоротиться на 45%, 4-5 мільйонів робочих місць втрачено з лютого, більше 70% середніх і малих підприємств змушені припинити роботу, вказав посадовець. Уряд України оцінює дефіцит бюджету України в 5 млрд доларів щомісяця.

Україна потребує допомоги і негайно, погодився Ендрю Герст, директор з економічного розвитку Державної агенції зі світових справ Канади, який теж брав участь в конференції. Він зауважив, що Канада надала 2,65 млрд дол Україні і виділила 80% цих грошей з початку липня. “Ми знаємо, що фінансові потреби є нагальними”, – додав Герст. З цих коштів майже мільярд доларів складає підтримка через спеціальний рахунок МВФ, а 500 млн дол – двосторонній кредит урядові, який може покрити такі нагальні потреби як “виплата зарплат”.

“В той час, як державний сектор монополізує кредитування”, мета ЄБРР підтримати приватні компанії, оголосив під час події колишній віце-президент ЄБРР, а тепер головний радник Банку з питань України Філіп Беннетт.

Загалом ЄБРР має загальний пакет допомоги Україні на 2 млрд дол. З них мільярд передбачено для України, зокрема на підримку приватних компаній в сфері продовольства, поставок, і ще мільярд на підтримку сусідніх країн, які постраждали від війни. 27 липня уряд США оголосив про надання 500 млн дол ЄБРР на підтримку України. США є найбільшим донором ЄБРР.

Беннетт також вказав, що ЄБРР працює над створенням нового фонду, щоб залучити призблизно 100 млн євро на підтримку безпеки атомних електростанцій в Україні і зокрема відбудову інфраструктури на Чорнобильській АЕС.

Учасники конференції погодились – відбудова України має включати вимоги щодо реформ, створювати умови для трансформації країни і її інтеграції до Європи.

“Зараз українці хочуть і очікують більшого від свого уряду, вони бачать вікно можливостей і хочуть цим скористатись, вони бачать безпрецедентну міжнародну підтримку”, – додав Сімаковські.