РЄ та Україна створили “трибунал для путіна”

Зеленский во время церемонии подписания договора о создании трибунала в Страсбурге

Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе та президент України Володимир Зеленський у Палаці Європи у Страсбурзі поставили підписи під двосторонньою угодою про створення Спеціального трибуналу зі злочину агресії проти України. Цей документ включає також Статут Спеціального трибуналу.

Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України діятиме в рамках Ради Європи з мандатом на переслідування високопосадовців РФ. Злочин агресії стосується рішення застосувати збройну силу проти іншої держави, що є порушенням Статуту ООН.

Воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні в Україні під час широкомасштабного вторгнення Росії, розслідує Міжнародний кримінальний суд (МКС). Однак МКС не може розглядати злочин агресії, оскільки не має для цього належної юрисдикції. Саме тому було ухвалено рішення про створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України.

Трибунал щодо злочину агресії не зможе судити путіна, поки той залишається при владі
Почати суд над путіним, прем’єр-міністром Михайлом Мішустіним та головою МЗС Росії Сергієм Лавровим трибунал зможе лише після того, як вони покинуть свої посади.

До цього моменту він зможе лише вести розслідування, збирати докази та готувати обвинувальні висновки. При цьому члени «трійки» будуть непідсудні трибуналу весь час, поки будуть перебувати при владі — або якщо їхній імунітет не буде скасовано владою Росії.

Але у трибуналу все ж таки буде можливість навіть заочно судити інших вищих чиновників Росії та Білорусі, так що його існування «буде додатковим нагадуванням про важливість злочину агресії та необхідність відповідальності за нього».

Міжнародний трибунал, згідно з документами, залежатиме від української влади «у критичному питанні щодо визначення кола обвинувачених та початку розслідування».

Прокурор матиме право розпочати або не розпочинати розслідування після того, як генеральний прокурор України передасть трибуналу перелік конкретних осіб та доказів.

Учасниками угоди про спецтрибунал можуть бути як члени Ради Європи, так і інші держави.

Подальші кроки створення трибуналу залежать від реального бажання держав прискорити цей процес.

Де саме буде створено трибунал, в угоді не йдеться — раніше передбачалося, що його буде розміщено в Гаазі.

До складу трибуналу буде обрано 15 суддів. Їх призначить комітет, утворений із представників держав, які приєднаються до угоди про створення органу.

Статут спецтрибуналу затвердив 24 червня Комітет міністрів Ради Європи – до нього входять представники країн-учасниць цієї організації.

Спецтрибунал створюється для заповнення пропуску у повноваженнях Міжнародного кримінального суду (МКС).

МКС має юрисдикцію розслідувати лише військові злочини, злочини проти людяності та геноцид в Україні — але він не має юридичних повноважень для переслідування злочину агресії проти України, оскільки до початку війни ні Росія, ні Україна не ратифікували Римський статут.

Україна ратифікувала його лише у серпні 2024 року. Очікується, що обидва суди укладуть угоди про взаємну співпрацю.

При цьому МКС не звертає уваги на імунітет найвищих керівників. У березні цей суд видав ордери на арешт путіна, а також російської уповноваженої з прав дитини Марії Львова-Бєлова. Їх звинувачують у депортації українських дітей.

Пізніше МКС також видав ордери на арешт екс-міністра оборони Росії Сергія Шойгу та голови російського генштабу Валерія Герасимова у зв’язку з ударами по енергетичній інфраструктурі України та заподіяння шкоди мирним громадянам.