Суд ЄС відхилив позов “Північного потоку-2” щодо газової директиви
Відповідне рішення оприлюднене на сайті Суду.
“Генеральний суд Європейського Союзу оголошує, що дії, вчинені Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG проти Директиви 2019/692, яка поширює певні правила внутрішнього ринку природного газу, на трубопроводи з третіх країн, є неприпустимими”, – йдеться у рішенні суду.
“Генеральний суд зазначає, серед іншого, що Nord Stream AG не мав права експлуатувати та/або продовжувати експлуатувати подвійну трубопровідну систему “Північний потік”, вільно від будь-яких регуляторних обмежень ЄС, принаймні, що стосується частину лінії, яка знаходиться на території ЄС, в даному випадку в територіальному морі держави-члена”, – йдеться у рішенні.
Нагадаємо, компанії-будівники газогонів просили суд звільнити “Північний потік” і “Північний потік-2” з-під дії Директиви ЄС 2009/73 (Третього енергетичного пакета ЄС) від травня 2019 року.
Документ встановлює правила функціонування газового ринку ЄС. У ньому наголошується на тому, що на трубопроводи, які підключаються до ГТС Євросоюзу, також поширюються норми європейського енергетичного права. Зокрема, в таких газогонах мають бути розділені постачальник газу та транспортувальник.
Тобто “Північні потоки”, які будують для російського “Газпрому”, мають знайти іншу компанію для постачання газу. Також 50% їхніх пропускних можливостей повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників.
15 травня Федеральне мережеве агентство Німеччини відхилило заявку компанії-оператора газопроводу “Північний потік-2” на звільнення від норм регулювання газової Директиви ЄС.
Проект газопроводу “Північний потік – 2” передбачає будівництво двох ниток довжиною понад 1,2 тис. км кожна по дну Балтійського моря. Його проектна потужність 55 млрд кубометрів газу в рік.
Запустити “Північний потік – 2” планувалося в 2019 році. Проти газопроводу виступали США, Україна, ряд балтійських країн, а також Румунія і Угорщина.
У грудні 2019 року США ввели санкції проти іноземних судів, що займаються прокладкою “Північного потоку – 2”. В даний час його будівництво призупинене.