Суд ЄС відхилив позов “Північного потоку-2” щодо газової директиви

Генеральний суд Європейського союзу ухвалив рішення, відповідно до якого російський газопровід “Північний потік-2” має діяти відповідно до норм регулювання Євросоюзу і не має права на виняток.
Суд постановив, що обидва газогони не можуть претендувати на звільнення від дії директиви ЄС, що визначає правила функціонування ринку газу в межах об’єднання.

Відповідне рішення оприлюднене на сайті Суду.

“Генеральний суд Європейського Союзу оголошує, що дії, вчинені Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG проти Директиви 2019/692, яка поширює певні правила внутрішнього ринку природного газу, на трубопроводи з третіх країн, є неприпустимими”, – йдеться у рішенні суду.

“Генеральний суд зазначає, серед іншого, що Nord Stream AG не мав права експлуатувати та/або продовжувати експлуатувати подвійну трубопровідну систему “Північний потік”, вільно від будь-яких регуляторних обмежень ЄС, принаймні, що стосується частину лінії, яка знаходиться на території ЄС, в даному випадку в територіальному морі держави-члена”, – йдеться у рішенні.

Нагадаємо, компанії-будівники газогонів просили суд звільнити “Північний потік” і “Північний потік-2” з-під дії Директиви ЄС 2009/73 (Третього енергетичного пакета ЄС) від травня 2019 року.

Документ встановлює правила функціонування газового ринку ЄС. У ньому наголошується на тому, що на трубопроводи, які підключаються до ГТС Євросоюзу, також поширюються норми європейського енергетичного права. Зокрема, в таких газогонах мають бути розділені постачальник газу та транспортувальник.

Тобто “Північні потоки”, які будують для російського “Газпрому”, мають знайти іншу компанію для постачання газу. Також 50% їхніх пропускних можливостей повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників.

15 травня Федеральне мережеве агентство Німеччини відхилило заявку компанії-оператора газопроводу “Північний потік-2” на звільнення від норм регулювання газової Директиви ЄС.

Проект газопроводу “Північний потік – 2” передбачає будівництво двох ниток довжиною понад 1,2 тис. км кожна по дну Балтійського моря. Його проектна потужність 55 млрд кубометрів газу в рік.

Запустити “Північний потік – 2” планувалося в 2019 році. Проти газопроводу виступали США, Україна, ряд балтійських країн, а також Румунія і Угорщина.

У грудні 2019 року США ввели санкції проти іноземних судів, що займаються прокладкою “Північного потоку – 2”. В даний час його будівництво призупинене.