Польща, Литва і Румунія запропонували ЄС ввести безвіз для білорусів

Президенти Литви, Польщі та Румунії запропонували Європейському союзу ввести для білорусів безвізовий режим як захід підтримки. Про це йдеться в спільній заяві глав держав.

«Ми вважаємо, що, підтримуючи народ Білорусії, Європейський Союз як велика глобальна економічна держава має надати пакет допомоги для демократичних і економічних перетворень Білорусії. Пакет повинен включати, зокрема: сприяння торгівлі з ЄС і допомогу в переговорах щодо вступу до СОТ; безвізовий режим при наявності необхідних умов», – йдеться в заяві, опублікованій на сайті президента Польщі.

Глави держав також пропонують сприяти диверсифікації енергетики та енергетичної безпеки Білорусії, забезпечити доступ до фінансових ресурсів для реструктуризації і запуску ліберальної економіки республіки, збільшити присутність і активність міжнародних фінансових інститутів в реформуванні економіки та залучення інвестицій. Президенти відзначили, що визнають результати виборів законними, тільки якщо вони проводяться відповідно до Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і при наявності міжнародного спостереження. Ніхто, крім народу Білорусії, не може вирішувати долю країни, підкреслили вони.

Автори заяви готові допомогти білорусам, поділитися з ними своїми знаннями та досвідом, якщо ті вирішать провести в країні політичні та економічні реформи, створити незалежні інститути, які захищають права людини і свободу слова, пояснив президент Литви Гітанас Науседа.

Він представить пропозиції по такому плану допомоги на засіданні Європейської ради, яке відбудеться 24-25 вересня, повідомляється на сайті глави держави.

Як повідомляло ІА “Центр новин”, Міністри закордонних справ 27 країн Євросоюзу не змогли на засіданні в понеділок узгодити список офіційних осіб Білорусії.

В Білорусі тривають протести проти фальсифікації результатів президентських виборів 9 серпня, на яких, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційний кандидат Світлана Тихановська – 10,1%. Після цього Тихановська була змушена виїхати до Вільнюса.

Силові органи Білорусі продовжують застосовувати насильство проти демонстрантів і затримують учасників протесту. З початку демонстрацій, за даними опозиції, були затримані понад 10 тисяч осіб, кілька людей загинули.

Євросоюз не визнав результати президентських виборів у Білорусі і вирішив ввести персональні цільові санкції проти білоруських чиновників, причетних до насильства і фальсифікації.