Виявлено білок, який блокує розмноження вірусів ВІЛ та Еболи

Вчені виявили в клітинах мишей і мавп раніше невідомий білок retroCHMP3, який блокує процес формування нових частинок ВІЛ і вірусу Ебола.

Результати дослідження були опубліковані в науковому журналі Cell.

RetroCHMP3 є вкороченою версією білка CHMP3, який грає важливу роль у роботі ланцюжка генів ESCRT. Вона пов’язана з сортуванням різних молекул у клітинах. Цей набір генів – один з головних “помічників” вірусів, так як його компоненти задіяні у збірці їх оболонок.

“Ми думали, що ланцюжок генів ESCRT – це ахіллесова п’ята, якою ВІЛ, Ебола та інші віруси можуть скористатися для втечі з клітин. Відкриття пов’язаного з нею білка retroCHMP3 перевернуло все з ніг на голову. Ми сподіваємося, що цю речовину можна використовувати для створення противірусних ліків”, – розповів один з авторів дослідження, доцент Університету штату Юта Нельс Ельде.

Біологи виявили, що укорочена версія CHMP3 активно з’єднується з фрагментами оболонок вірусів і не дає повноцінних білків ланцюжку ESCRT завершити складання нових вірусних частинок.

Це захищає мавп і мишей від зараження ВІЛ, вірусом Ебола і збудниками багатьох інших інфекцій, не порушуючи процес сортування білків в їх клітинах.

“Пересадка” гена retroCHMP3 в людські клітини зробила їх невразливими для вірусу імунодефіциту і збудників інших хвороб, також не викликавши порушень у діяльності клітин.

За допомогою подальших досліджень Ельде і його колеги сподіваються зрозуміти, як білок можна використовувати для створення ліків, які будуть блокувати ВІЛ і збудників інших небезпечних вірусних хвороб.