Назар Холодницький: Якщо буде потрібно для справи, то я буду ходити і в Адміністрацію, і в Кабмін, і Верховну Раду

Після призначення Назара Холодницька керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), фактично завершилося формування основних антикорупційних органів в країні, яких всі, включаючи міжнародних партнерів, чекали з нетерпінням.

Антикорупційна прокуратура працює вже майже три місяці, проте її штат сформований лише на половину і тому очікувати від САП блискавичної антикорупційної діяльності, на сьогодні не доводиться.

Але все ж, на днях Антикорупційна прокуратура спільно з НАБУ і СБУ провела широкомасштабну операцію з викриття корупційних схем усередині правоохоронних органів Тернопільської області. У цих схемах фігурує як керівництво поліції, так і керівництво прокуратури в регіоні.

Повністю штат САП буде сформований в травні, після проведення додаткового конкурсу на вакантні посади прокурорів-антикорупціонерів і тому, чи будуть гучні «посадки» чиновників стане ясно ближче до червня місяця.

У другому своєму інтерв’ю Українським Новинам Назар Холодницький розповів про перспективи справи екс-депутата Ради Мартиненко, депутата Ради Пашинського, а також про резонансну справу в зв’язку з заявами Міністра економіки і торгівлі Айвараса Абромавичуса.

Крім того, він розповів, чому готовий працювати з будь-яким Генпрокурором і про своє ставлення до роботи Державного бюро розслідувань.

4

 

Які результати спецоперації з викриття корупційних схем в правоохоронних органах в Тернопільській області? Хто затриманий, хто підозрюється? Кажуть, що до цих схем причетний заступник прокурора Тернопільської області та заступник начальника управління поліції?

– Ця операція проходила певний період часу. Ми дійсно виявили схему вимагання грошей правоохоронними органами – прокуратурою і поліцією. Ми отримали більше 40 рішень про проведення обшуків, які були проведені. На даний момент вирішується питання про повідомленні про підозру особам, які можуть бути причетні до цих злочинів. Були проведені обшуки в місцевій прокуратурі Тернополя, обласній прокуратурі, а також в управлінні поліції. Уже повідомлено про підозру адвоката, який виступав посередником, по іншим особам питання підозр вирішується.

Чи встановлено походження вилучених у кабінеті заступника прокурора Тернопільської області грошових коштів?

– Всі вилучені в ході обшуків кошти і речі ми аналізуємо. Будемо встановлювати законність їх походження, в тому числі і грошей. Звичайно, є питання.
Чи немає інших звернень жителів області про факти корупції в правоохоронних структурах регіону?

– Питання не в тому, яка це область, питання в тому, що ж насправді відбувається. Ми бачимо, що існують факти вимагання грошових коштів за прийняття тих чи інших процесуальних рішень. Вимагання безсовісне, іншими словами це не назвеш. Громадяни нехай дивляться і роблять свої висновки. Ми новостворені органи і у нас немає недоторканних. Зараз же, я повторюся, ми вивчаємо всі матеріали і будемо визначаться, чи існує склад злочину в діях тих чи інших осіб і достатні дані для повідомлення їм про підозру.
Ви не боїтеся, що за цей період, який необхідний для вивчення матеріалів і вилучених речей та засобів, ці впливові в регіоні правоохоронці можуть просто зникнути від слідства?

– Нехай спробують. Куди їм тікати? Високі посади є не тільки плюсом, але і мінусом. Тому що важко загубитися в натовпі. Поки я не буду називати конкретних прізвищ, будуть підозри – ви все побачите.

Але вони (підозри) будуть?

– Звичайно, будуть.

Чи багато поточних кримінальних проваджень, які розслідує НАБУ і Антикорупційна прокуратура?

– Єдиний досудовий реєстр щодня поповнюється новими фактами. Близько 100 вже зареєстровано.

Я так розумію, що частина кримінальних проваджень, які були передані Вам з Генпрокуратури, ви вже повернули назад?

– Більшість повернули назад. Деякі виробництва залишилися і знаходяться в НАБУ.

2

Що стосується штату Антикорупційної прокуратури. Скільки вже призначено прокурорів і коли буде остаточно сформований штат?

– Уже дванадцять чоловік призначені на посади прокурорів. Є питання ще по одному. Зараз призначені 11 прокурорів відділів процесуального керівництва і прокурор аналітично-статистичного відділу.

Всі вони внутрішні кандидати?

– Вимога законодавства – 5 років прокурорського стажу. У минулий четвер Верховна Рада проголосувала зміни і передбачила, що необхідно 5 років загального стажу, тому в середині березня ми плануємо оголосити новий конкурс, і він вже буде проходити за зміненим законодавством. Таким чином, до конкурсу можуть бути допущені люди не з системи, але це не знімає з них відповідальність бути належним чином підготовленими. Я розраховую, що такі кандидати будуть.

Скільки часу знадобиться для завершення формування штату САП?

– В середині березня ми плануємо оголосити про початок додаткового конкурсу, потім мінімум 2 тижні займе збір документів для кандидатів. Після цього не менше трьох тижнів потрібно для проведення першого та другого етапів конкурсу, а потім вже співбесіду. І залежить від того, скільки кандидатів пройдуть перших два етапи, скільки з них будуть допущені до співбесід, тоді вже можна буде говорити конкретніше. Півтора місяці, це той об’єктивно необхідний термін для того, щоб належним чином провести конкурс.

Коли в суд будуть передані перші обвинувальні акти?

– Десь в першій декаді березня ми плануємо передати перші справи щодо перших суддів. Все залежить і від того, як підозрювані будуть знайомиться з матеріалами справ, тобто від тих процесуальних моментів, які можуть вплинути на уповільнення процесу.

Розслідуєте Ви конкретні кримінальні провадження стосовно народних депутатів?

– Є справи, де можуть проходити нардепи. Існує ряд відомих виробництв, які розслідує НАБУ і які вже мають свій хештег.

Ну, наприклад, справа Мартиненко (екс-депутат Ради від “Народного фронту”)…

– Хештег.

Воно має перспективу?

– Необхідно розбиратися. Розумієте, коли починаються кримінальні виробництва із заяв політиків, а ці виробництва розпочато на підставі публічних заяв політиків і міністрів, то дуже важко потім розслідувати і виходити на фінішну пряму. Але, я не кажу, що це неможливо. Ті схеми, про які говорить суспільство, не розслідуються за місяць, півтора чи два місяці. Я можу сказати, що по даній кримінальній виробництво слідство просунулося, але ще рано говорити про завершення.

Все-таки, воно перспективне?

– Воно має перспективу.

Теж стосується і справи Абромавічус-Кононенко?

– Це справа розслідується, кожні два дні я заслуховувати його. Воно на контролі. Але знову ж таки, є багато питань, які добре виглядають в медійному плані, але юридично там не все так прекрасно.

Вони часто ходять на допити?

– Не скажу, що часто, але регулярно.

Якщо говорити про справу “Житомирських ласощів”, ​​де фігурує прізвище депутата Ради Пашинського…

– Це теж хештег. Так виходить, що більшість виробництв у нас з хештегом якогось чинного або колишнього народного депутата. У цій справі теж є деякі напрацювання.

Ці справи підуть в суд?

– Щоб справа була передана до суду, прокурор повинен бути впевнений, що існують достатні дані, по-перше, для оголошення підозри. Якщо повідомлено про підозру, тоді важко вже не передати справу в суд тому, що певна кількість роботи зроблено. Зараз поки підозр немає, але робота по збору документів і інформації триває.

Яка ймовірність, що комусь із цих діючих або колишніх чиновників буде повідомлено про підозру?

– Якщо говорити про ймовірність, то така ймовірність є. Але як прокурор я не можу гадати на кавовій гущі. Мені потрібно, щоб були документи і докази. Мені необхідно, щоб прийшов детектив разом з процесуальним керівником і сказали, що на того чи іншого чиновника є необхідні матеріали для оголошення підозри. Зараз я такого не можу сказати, але слідство триває.

Як ви ставитеся до залучення ФБР США до роботи САП?

– Законодавство дозволяє нам створювати міжнародні слідчі групи і я ставлюся до цього позитивно. Якщо наші американські або європейські колеги зможуть надати нам будь-яку допомогу, в тому числі і з залученням фахівців, то я можу тільки вітати це.

3

Як ви ставитеся до того, що вашим колегам в НАБУ був переданий БТР? Чи є це, на ваш погляд, елементом піару?

– У нас зараз будь-яке слово, рух, може трактуватися як піар. Навіть коли публікуєш інформацію про нашу роботу, в коментарях можна прочитати як хороші, так і погані відповіді. Спіймали ми прокурора – запитують, чому ми не зловили генпрокурора? Спіймали суддю – запитують, чому ми не впіймали голову суду? І так далі. Ви не забувайте, що ми створили. Але за час моєї роботи на чолі САП, вже є деякі результати. Вони невисокі і я розумію, що поки це не той рівень, який повинен бути в антикорупційній прокуратурі. Але ми рухаємося вперед і не стоїмо на місці. Не можна за тиждень, місяць або рік побороти корупцію, яка будувалася і існувала поколіннями. Будь-який корупціонер, хабарник повинен нести відповідальність, незалежно від посади. Я хочу так побудувати роботу, але не хочу, щоб наші кримінальні провадження народжувалися через публічні заяви публічних осіб, які фактично собі роблять політичну кар’єру. І це потрібно визнати. Щоб виявити корупціонера, щоб задокументувати і довести справу до суду, недостатньо вийти в ефір телеканалу, потрібно зібрати доказову базу, якої, як правило, у тих, хто виходить на телебачення, немає.

Скільки в САП надходить звернень від народних депутатів? Вони не завалюють своїми зверненнями відомство?

– Звернень від них досить, причому саме від деяких народних депутатів. Звернення такого зразка – я ось тут прочитав в Інтернеті, що міністр заявив про щось, внесіть в ЕРДР. Як громадянин, я вважаю, що це зловживання правом на звернення. Хоча, юридично воно не заборонено і ми змушені їх звернення розглядати і будемо це робити. Я не кажу про всіх народних депутатів. Є заяви, на підставі яких порушено кримінальні виробництва і слідство у них триває. Але, за заявою депутата, не можна за місяць або два розкрити масштабну схему, тим більше в Україні, де задіяні офшори, іноземні банки. Це не реально. Тому, популізм страшна річ і з цим треба боротися.

Думаю, Ви знаєте про ситуацію на Різницькій і відставку генпрокурора Віктора Шокіна?

– Знаю про це з телебачення. У мене, єдиного із заступників генпрокурора немає кабінету на Різницькій. Я працюю в САП і те, що там відбувається, мене побічно цікавить. З Шокіним я останній раз спілкувався ще до тих подій з відставкою. Про те, що він у відпустці, я бачу за документами, підписаними в.о. Генпрокурора.

Я говорю про те, чи зміниться ваша робота, якщо Шокін піде і прийде інший генпрокурор?

– Давайте піднімемо питання – а хто прийде?
Називають різні прізвища: Матіос, Жебрівський, Юрій Луценко…

– По-перше, неетично говорити про те, хто буде, якщо ще є чинний генпрокурор. По-друге, я впевнений, що на мою роботу ніяк не вплине той факт, якщо прийде інший генпрокурор або залишиться Шокін. Я знаю для чого я прийшов і мої бажання до змін системи не змінилися, незалежно від того, хто буде генпрокурором. Головне, не потрібно втручатися в мою роботу.

Ви, як представник правоохоронного органу, як оцінюєте дії поліцейських, які під час погоні за автомобілем BMW, вбили 17-річного пасажира?

– По-перше, щоб судити про правомірність дій поліцейських, потрібно бути ознайомленим з матеріалами справи і подивитися повне відео. З приводу самої концепції, то час, коли били міліціонерів і цим вихвалявся, пройшов. Нова поліція відрізняється високим рівнем довіри і я абсолютно підтримую всі ці зміни в поліцейській системі. Вони проходять складно, але вони відбуваються. Необхідно відроджувати у громадян розуміння того, що поліцейський – це представник влади, і якщо існує вимога зупиниться, то необхідно зупинити машину. Демонстрація водія BMW, які ми круті водії привела до того, що постраждала невинна людина. І ще питання, хто винен і хто повинен сидіти на лаві підсудних? Водій, який влаштував п’яні гонки або поліцейський, який виконує свою роботу? Добре, що це сталося вночі і було мало людей, а також машин. А якби це сталося вдень або ввечері в годину пік?
Я був в США і там діє просте правило – якщо тебе зупиняє поліцейський, ти не маєш права виходити з автомобіля і повинен тримати руки на кермі, а пасажир спереду на панелі. Якщо ти цього не робиш або виходиш з автомобіля, у поліцейського є право стріляти на ураження тому, що це його безпека. Там кожен володіє зброєю. А як зараз у нас гуляє зброю в країні, в зв’язку з війною на сході, необхідно комусь коментувати? Ні. Тому, повагу до правоохоронних органів має відновлюватися, люди повинні бачити в поліцейських захисників і якщо ти сідаєш п’яним за кермо, то повинен відповідати за всією суворістю закону. Я розумію, що суспільство розкололося на дві частини: хто підтримує поліцейських і тих, хто підтримує водія BMW. Але громадяни повинні поважати поліцейських, так як вони представники держави. Разом з тим, поліцейський, який порушує закон, повинен нести більш сувору відповідальність у порівнянні з простими громадянами. Цей випадок повинен стати наукою для мажорів, п’яних за кермом, водіїв, які хочуть змагатися на дорогах.

1 березня має запрацювати Державне бюро розслідувань. Як ви ставитеся до створення такого органу і що трапиться, якщо він запрацює в передбачений час?

– Він не запрацює. Там немає, кому працювати.

А що буде з “Майданівськими” справами?

– У грудні на комітеті ВР ми, разом з Горбатюком, це питання піднімали, але тоді на це не звертали увагу депутати. А зараз вони здивовані. Ми про це тоді говорили. 24 лютого Кабінет Міністрів тільки визначив своїх трьох кандидатів до конкурсної комісії, яка повинна обрати керівника. Але, обрати керівника не означає, що орган уже запрацював. Коли мене обрали, я прийшов сюди і два дні сидів сам у кабінеті, нічого не міг зробити. Обрати керівника і запустити орган, різні речі. Це тривалий процес. Зараз потрібно активно педалювати питання ДБР. По-перше, потрібно вирішити питання з “Майданівськими” справами, тому що розслідування їх зупиниться. Цього потрібно не допустити. Для початку необхідно відстрочити норму про запуск ДБР. Я не впевнений, що навіть до вересня це врятує. Конкурс на директора ДБР може тривати два-три місяці. Дай Бог, щоб на 1 червня був обраний директор. І знову ж таки, йому вручать постанову про призначення і про створення ДБР і що далі? Куди йти? Приміщення, матеріальне забезпечення… цього людина не зробить. Якщо все буде йти позитивно і при всьому сприяння, то Дай Бог, щоб вони з 1 січня (2017 року) заробили. Ще такий момент, а фінансування на ДБР виділено? Щоб директор Держбюро розслідувань не почав свою роботу, як я свого часу, коли ходив у парламентські комітети, Адміністрацію Президента «вибивати» фінансування. Грошей не було і я пішов до тієї людини, який обіцяв підтримку. І як результат – гроші є і люди, які працюють в САП отримують обіцяні зарплати. Якщо буде потрібно для справи, то я буду ходити і в Адміністрацію і в Кабмін і Верховну Раду.

Зарплати у співробітників САП великі?

– Вони отримують достойні зарплати і тепер у мене існує моральне і юридичне право вимагати від них результатів.

Зарплати не менше, ніж у детективів НАБУ?

– Вони більше, близько 50 тис гривень. Всі ці суми будуть показані в деклараціях. Якщо побачите мого прокурора на новому автомобілі, то він може собі це дозволити. Це не буде Range Rover або Rolls Royce, а можливо Skoda Octavia, SuperB, VolkswagenPassat. За такі гроші автомобіль можна взяти або в кредит, або навіть купити.

Інформаційне агентство “Центр новин”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.