КС розглядає в закритому режимі справу щодо обмеження довічного грошового забезпечення суддів у відставці

Конституційний суд України розпочав розгляд справи за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції положень закону “Про судоустрій і статус суддів” які обмежують довічне грошове забезпечення суддів у відставці.

На пленарному засіданні у вівторок Конституційний суд в формі письмового слухання почав розгляд справи за поданням Верховного суду, з доповіддю за матеріалами справи виступив суддя-доповідач Сергій Вдовиченко.

Він зазначив, що Верховний суд України звернувся в КС з проханням визнати невідповідними Конституції положення абз. 1, 2, 4, 6 ч. 5 ст. 141 закону України “Про судоустрій і статус суддів” відповідно до яких на період з 1 січня по 31 грудня 2016 року особам, які працюють на посадах і на умовах, передбачених законом про держслужбу і про прокуратуру, щомісячне довічне грошове забезпечення не виплачується.

Крім того, положеннями ст. 141 закону передбачається, що з 1 січня 2017 року виплати щомісячного довічного грошового забезпечення на період роботи на посадах, які дають право на його призначення, а також право на призначення пенсій, призупиняється, і на цей період виплачується пенсія відповідно до загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням ,

Крім цього, дані положення закону вказують, що максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням всіх надбавок і підвищень не може перевищувати 10 740 грн.

За словами Судді-доповідача, Верховний суд обґрунтовує свої уявлення тим, що зазначені положення закону істотно звужують і частково скасовують обсяг конституційних гарантій незалежності суддів як складову їхнього правового статусу.

С.Вдовиченко зазначив, що на розгляді Конституційного суду знаходиться аналогічне подання від Верховного суду, яке надійшло в 2015 році, і за цим поданням вже є ряд експертних висновків.

Суддя-доповідач висловився за необхідність об’єднання цих двох виробництв, оскільки суть розгляду одна і та ж, також один суб’єкт права на конституційне подання.

Після виступу судді-доповідача суд завершив розгляд матеріалів справи у відкритій частині пленарного засідання і перейшов до закритої частини, після якої буде поінформовано про дату оприлюднення рішення.

Представник суб’єкта права на конституційне подання, заступник голови Верховного суду України Марина Клименко після закінчення судового засідання пояснила журналістам, що Верховна Рада внесла зміни в закон “Про судоустрій і статус суддів” щодо забезпечення суддів, які йдуть у відставку.

Згідно з цими змінами, за словами М.Клименко, був додатково обмежений максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів до 10740 грн, раніше сума щомісячного довічного грошового утримання суддів, які пропрацювали більше 20 років, 80% становила із заробітної плати. Зараз знижена до 60%, але при цьому не повинна перевищувати 10 740 грн.

“Це вже є порушенням прав добропорядних суддів” – сказала вона.

Заступник голови Верховного суду пояснила, що раніше Верховний суд України вже звертався до КС з поданням аналогічного плану, і рішення Конституційного суду за попереднім поданням ще не винесено.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.